Bramy automatyczne
PODPOWIADAMY JAK DOBRAĆ ODPOWIEDNIĄ BRAMĘ WJAZDOWĄ
1. Dlaczego warto zainwestować w bramę automatyczną ?
Bramy automatyczne mają już miejsce na porządku dziennym, a ponadto mają bardzo przystępne ceny. Zapewniają one nie tylko wygodę, w związku z wysiadaniem z samochodu, ale również zwiekszają bezpieczeństwo. Automatyka utrudnia otwarcie bramy przez osoby z zewnątrz i wtargnięcie na posesję, co czyni je naprawdę użytecznymi.
Automatyczne otwieranie bramy świetnie sprawdza się na działkach położonych przy ruchliwych drogach. Zbliżając się do posesji możemy ją otworzyć, nie blokując tym samym ruchu.
2. Jakie są rodzaje bram wjazdowych i czym się charakteryzują?
Do wyboru mamy dwa rodzaje bram:
- rozwierane (skrzydłowe) – idealne dla właścicieli większych posesji , na których podjazd do garażu jest dłuższy. Zazwyczaj składają się z dwóch skrzydeł, otwieranych do wnętrza działki standardowo pod kątem 90 stopni. Bramy te mają możliwość obslugi zarówno ręcznie, jak i automatycznie. W takim przypadku do skrzydeł mocuje się siłowniki hydrauliczne lub elektryczne, które pozwalają na zdalne sterowanie. Należy pamiętać, że bramy rozwierane zajmują więcej miejsca niż brama przesuwana.
- przesuwne – ostatnio coraz częściej zastępują bramy rozwierane. Doskonała alternatywa dla właścicieli posesji z ograniczonym miejscem na bramę wjazdową. Nie zajmują przestrzeni na podjeździe, a skrzydło porusza się wzdłuż ogrodzenia po jego wewnętrznej stronie. Sprawdza się świetnie, gdy podjazd jest krótki, a miejsce między bramą a garażem ledwo wystarcza na umiejscowienie samochodu.
3. Bramy automatyczne – zalety
Brama automatyczna jest wygodnym i komfortowym rozwiązaniem, szczególnie podczas niesprzyjającej pogody. W tym przypadku wychodzenie z samochodu w celu otworzenia bramy idzie do lamusa, ponieważ wystarczy mieć pod ręką pilot. Bramy wjazdowe zwracają uwagę nie tylko funkcjonalnością, ale i efektywnym wyglądem. Dekoratywny element może stać się ikoną podwórka, a dzięki swojemu wyglądowi będzie doskonale uzupełniać wygląd domu.
Wysoki poziom bezpieczeństwa zapewnia między innymi mechanizm zatrzymujący otwierające się skrzydło przy zbliżeniu się do jakiejkolwiek przeszkody, co minimalizuje ryzyko kolizji z samochodem – o tym więcej w dalszej części artykułu.
Ponieważ bramy napędowe działają za pomocą automatycznego mechanizmu, nie istnieje ryzyko, że przy silnym wietrze zostanie ona zamknięta
4. Bramy automatyczne – wady
Z racji zautomatyzowania bramy, jak każde urządzenie elektryczne tak i to może być zawodne. Weźmy pod uwagę choćby awarię prądu. Jako wadę możemy zaliczyć również wymagający sposób montażu. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na jakość usług i doświadczenie ekipy montażowej.
5. Na co zwracać uwagę ?
5.1 Napędy do bramy
Im wcześniej pomyślimy o napędzie do bramy tym lepiej, a najlepiej we wczesnym etapie budowy domu. Do automatyki trzeba bowiem doprowadzić instalację elektryczną, ułożoną w gruncie pod bramą. W takiej sytuacji najlepiej zdecydować się przed ułożeniem nawierzchni.
Dobór automatyki powinno się powierzyć specjaliście i najlepiej kupić ją od razu razem z bramą. W takim przypadku sprawa jest prosta. Komplet dobiera sprzedawca, biorąc pod uwagę:
- rodzaj bramy – przesuwana, czy rozwieralna,
- waga wrót bramy,
- ilość cykli otwierania i zamykania w ciągu doby,
- szerokość bramy,
- szybkość otwierania,
Chcąc dokupić napęd do istniejącej bramy, oprócz wyżej wymienionych czynników należy dokładnie skontrolować jej stan techniczny. Specjalista w pierwszej kolejności sprawdza, czy skrzydło porusza się się lekko i bez tarć, by nie utrudniać działania napędu.
5.2 Jakie są koszty napędu do bramy?
Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ na cenę wpływa wiele czynników. Między innymi dlatego cena montażu tego samego napędu do bramy nigdy nie będzie taka sama. W przypadku minimalnych cen montażu napędu do bramy skrzydłowej i przesuwanej możemy zapłacić ok. 650zł – cena ta tyczy się samej usługi, do której dojdzie cena samego napędu. Jednak w przypadku bardziej skomplikowanych prac tj. modyfikacja z powodu braku miejsca, rycie kostki do instalacji i ponowne ułożenie, dodatkowe funkcje jak sterowanie wifi czy GPS, będzie wymagało więcej pracy, więcej poświęconego czasu i analogicznie większych kosztów.
5.3 Jakie wymiary powinna mieć brama wjazdowa ?
Przyjmuje się, że każda brama wjazdowa powinna mieć przynajmniej 2,4 metra szerokości. Właśnie taki wymiar może zapewnić odpowiedni komfort oraz bezpieczeństwo. Mimo wszystko warto zastanowić się nad większą bramą, szczególnie gdy podjazd jest niewłaściwie oświetlony, lub znajduję się w trudnym terenie. Większa szerokość bramy zapewni większe bezpieczeństwo. Ponadto będzie to duże ułatwienie dla większych pojazdów. Warto więć zaplanować szerszy wjazd – co najmniej 4 metry.
Przy projektowaniu bramy wjazdowej warto wziąć pod uwagę odległość wjazdu od drogi. Dla samochodów osobowych wymóg to nie mniej niż 5-6 metrów odległości. W przypadku większych pojazdów odległość ta zwiększa się do 6-7 metrów.
5.4 Jak otworzyć skrzydło w przypadku awarii ?
Niezależnie od rodzaju bramy, istnieje ryzyko nagłej awarii mechanizmu otwierającego. Na takie okoliczności zdecydowana większość bram napędowych została wyposażona w awaryjne otwieranie mechaniczne. Umożliwia ona -dzięki wykorzystaniu specjalnego klucza- na odblokowanie i ręczne otwarcie skrzydła. Jest to także przydatne w przypadku wady pilota, lub wyczerpania baterii.
6. Gwarancja i odpowiedzialność
Odpowiedzialność za montaż bramy wjazdowej nie ponosi nikt inny, jak sam monter. W przypadku gdy dojdzie usterki sprzętu, czy błędu montażowego, monter ma obowiązek przyjechać i doprowadzić sprzęt do zamierzonego stanu. Wszystko oczywiście za sprawą gwarancji i kwestii wymaganych w związku z nią przez producenta.
7. Bramy automatyczne a bezpieczeństwo
Obecnie najbardziej popularnym zabezpieczeniem jest linia fotokomórek, którą umieszcza się w świetle przejazdu. Stanowi ona niewidoczną linię, której przecięcie powoduje zatrzymanie ruchu bramy.
Kolejną formą zabezpieczenia może być system amperometrycznego przeciążenia, zabezpieczający przed zgnieceniem – stosowany jest w silnikach na 24 V. Są też enkodery sumujące liczbę obrotów silnika w przedziale jednego cyklu. Przeszkoda pojawiająca się w linii bramy powoduje zadziałanie zabezpieczenia i jej cofnięcie.
Automatyka bram i szlabanów
Bramy automatyczne, szlabany, czyli wykonawstwo i serwis. Zajmujemy się produktami firmy NICE.