
Inteligentny dom
Wszystko co musisz o nim wiedzieć
1. Inteligentny dom - co to oznacza ?
Inteligentny dom to określenie szeregu innowacyjnych rozwiązań w wysoko zaawansowanym technicznie budynku. Posiada on system czujników i detektorów oraz jeden, zintegrowany system zarządzania wszystkimi znajdującymi się w budynku instalacjami. Innymi słowy jest to dom, z którym mieszkańcy mogą się porozumiewać i wydawać mu różnego rodzaju polecenia.
Domownicy korzystając z aplikacji smart home, są w stanie kontrolować temperaturę w pomieszczeniach oraz kolor i natężenie oświetlenia, włączać i wyłączać urządzenia podłączone do gniazdek elektrycznych, sterować muzyką oraz telewizorem bez pilota, a także -dzięki monitoringu- zajrzeć do domu niezależnie od tego, gdzie obecnie się znajdują.
Nawet jeśli są nieobecni przez dłuższy czas, mogą wykonywać wiele z tych czynności będąc jednocześnie z dala od swojego miejsca zamieszkania.
2. Jak działa inteligentny dom?
Najważniejszą ideą inteligentnego domu, to zmaksymalizowanie funkcjonalności oraz komfortu życia, przy jednoczesnym bezpieczeństwie na najwyższym poziomie. Jednak od Ciebie zależy jak bardzo chcesz zautomatyzować swój kącik. Jeśli zależy Ci wyłącznie na zasłanianiu okien, lub gaszeniu światła za pomocą komendy głosowej, Twój smart home będzie się opierał się wyłącznie na tym. Coraz częściej jednak dąży się do zintegrowanej technologii, która będzie łączyć różne elementy w jednym miejscu.
Sterowanie inteligentnym domem opiera się głównie na wygodnym korzystaniu z aplikacji mobilnej. Dzięki niej możesz sterować bramą wjazdową, systemem audio, roletami, kontrolować temperaturę w pomieszczeniu, sprawdzać monitoring i wiele innych.
Ponadto w skład inteligentnego domu wchodzą takie systemy jak:
- inteligentny system audio – Idealnym przykładem będzie tutaj tzw. multiroom. Jest to sieć połączonych ze sobą głośników, która podczas odtwarzania muzyki ze smartfona gra dokładnie w tym miejscu, w którym znajduje się użytkownik, a gdy zmieni on pomieszczenie, muzyka pójdzie tam za nim.
- inteligentny asystent domowy – czyli coraz bardziej zyskujący na popularności głosowy pomocnik. Przykładem może być tutaj Amazon Echo, czy też Google home. Domowy asystent umożliwia sterowanie innymi inteligentnymi urządzeniami domowymi takimi jak oświetlenie, temperatura, muzyka itp. . Ponadto chętnie odpowiada na wszelakie pytania zadane przez użytkownika.
3. Co może być sterowane systemem smart home?
Im więcej sterowanych urządzeń, tym bardziej inteligentne staje się Twoje mieszkanie. Jedne odpowiadają za bezpieczeństwo, drugie za komfort, trzecie zaś skupiają się na uzyskaniu jak największych oszczędności.
Podstawowe z nich to:
- inteligentne ogrzewanie – służące do kontrolowania temperatury w pomieszczeniach (ponadto klimatyzacja i wentylacja),
- inteligentne gniazdka (smart plug) – pozwalające monitorować zużycie energii, a także włączać i wyłączać urządzenia elektryczne,
- system inteligentnego oświetlenia – regulowanie jasności światła oraz barwy (dostosowanie do natężenia światła dziennego), oszczędzanie energii (światło będzie się włączać tam gdzie jesteśmy i gasnąć pod naszą nieobecność,
- czujniki bezpieczeństwa – mogą to być czujniki dymu, gazu, temperatury, czujniki ruchu lub zalania,
inteligentny monitoring – rejestrowanie wideo, nagrywanie i zapisywanie w chmurze,
Ponadto system regulacji rolet, sterowanie bramą wjazdową lub garażową, systemy alarmowe, system audio, instalacje zraszaczy do podlewania ogrodu itp. . Wszystkie te urządzenia mogą być wykorzystywane pojedynczo, ale mogą być też łączone w indywidualne zestawy inteligentnego domu.
4. Zalety posiadania systemu smart home
Przede wszystkim bezpieczeństwo
- Monitoring, który wszystkim jest tak dobrze znany i ceniony,
- Zaawansowane czujniki, które wykryją każdy ruch, lub otwieranie okien, drzwi pod naszą nieobecność. Ponadto czujniki mogą wykryć również ulatniający się gaz, pożary czy zalania.
komfort
Szybkie i wygodne dostosowanie temperatury w domu, zamknięcie rolet, odtworzenie muzyki, zgaszenie lub zaświecenia światła. A wszystko to za sprawą jednego ruchu palcem podczas wylegiwania się na kanapie.
oszczędność
Dzięki systemowi smart home, zminimalizowane są koszty zużycia energii, oraz ogólne koszty eksploatacji. Wszystko dzięki monitorowaniu zużycia energii, optymalizacji ustawień parametrów oraz możliwości zdalnego wyłączania pozostawionych urządzeń. Funkcje te mają więc pozytywny wpływ na stan naszego portfela.
Jednym zdaniem inteligentny dom sam informuje Cię, co się w nim dzieje, zapewniając Ci stałą kontrolę, komfort i spokój.
Dużą zaletą systemu smart home zdecydowanie jest fakt, że nie ma potrzeby wydawania dużych pieniędzy na wielokilometrowe okablowania, oraz kosztowne interfejsy w wielu miejscach w domu. Dlaczego? Ponieważ systemy działają bezprzewodowo. Sterowanie jest zdalne i automatyczne z zaprogramowanego panelu.
5. Czy posiadanie inteligentnego domu jest kosztowne?
Przekonanie, że inteligentny dom jest wyznacznikiem luksusu, a pozwolić na niego mogą sobie wyłącznie bogacze – już dawno poszło do lamusa.
Szacuje się, że przeciętny koszt systemu przewodowego mieści się w granicach 20 – 30 tysięcy złotych zakładając, że posiadłość ma około 100 – 130 metrów kwadratowych. Najtańszy może kosztować do kilkunastu tysięcy, zaś najdroższy nawet do 100 tysięcy złotych.
Należy również wziąć pod uwagę taką opcję jak systemy bezprzewodowe, które są zdecydowanie tańsze – między innymi ze względu na brak ingerencji w ściany- i które jesteśmy w stanie samodzielnie zainstalować w naszym mieszkaniu. Systemy bezprzewodowe oparte są o różne rodzaje transmisji danych, takie jak Wi-Fi czy Bluetooth. Koszt takiego systemu mieści się w granicach kilkuset do kilku tysięcy złotych w zależności od tego z jakiej „półki” jest dane urządzenie.
6. Podsumowanie
Obecnie najbardziej popularnym zabezpieczeniem jest linia fotokomórek, którą umieszcza się w świetle przejazdu. Stanowi ona niewidoczną linię, której przecięcie powoduje zatrzymanie ruchu bramy.
Kolejną formą zabezpieczenia może być system amperometrycznego przeciążenia, zabezpieczający przed zgnieceniem – stosowany jest w silnikach na 24 V. Są też enkodery sumujące liczbę obrotów silnika w przedziale jednego cyklu. Przeszkoda pojawiająca się w linii bramy powoduje zadziałanie zabezpieczenia i jej cofnięcie.
Systemy Somfy, Fibaro
Najlepsze na świecie systemy inteligentnych domów - Somfy i Fibaro - doradzamy, projektujemy oraz przeprowadzamy ich instalacje